blog

maandag 10 september

Ons’ Lieve Heer bij de buren


door Peter Tomson (10 september 2018)

Op 2 september was de startzondag van de Oudekerkgemeente en gingen we ’s middags met zo’n vijfentwintig mensen op bezoek bij de buren in Ons’ Lieve Heer op solder. Ons gemeentelid Ben de Bock, die tevens katholiek priester is en geregeld de mis bedient in Ons’ Lieve Heer, vertelde vol vuur over deze bijzondere huiskerk en de geschiedenis eromheen, die deels ook geschiedenis van de Oude Kerk is. Immers, deze zolder-kerk (klik hier) is ingericht na de Alteratie van 1578, toen Amsterdam was overgegaan naar de reformatie. In de Oude Kerk werd voortaan de gereformeerde eredienst gevierd, en andere erediensten werden alleen in onopvallende ‘schuilkerken’ gedoogd. Ben had voor ons als bezoekers uit de Oude Kerk ook een verrassing. Normaal gebeurt het slechts één keer per jaar met Kerst, maar nu werd speciaal voor ons de preekstoel, die gewoonlijk vernuftig weggeklapt achter het altaar zit, in volle pracht uitgevouwen.

Nieuw is het niet voor ons, dat ons’ Lieve Heer ook bij de buren op zolder komt. Hij komt immers ook in het souterrain en op de bel étage bij onze buren van Oudezijds 100 en van de Nicolaaskerk, met wie we wekelijks het oecumenisch avondgebed zingen. Hij is ‘de Heilige die op Israëls lofzangen troont’, zoals in Psalm 22 staat, en zoals Jan Willem Schulte Nordholt dichtte: ‘Hier zingen wij de zalige gezangen / Hij is ons zingen zeer nabij’  (Tussentijds, lied 3). Overigens is de liturgie van de protestantse Oudekerkgemeente tegenwoordig qua vorm zeer oecumenisch. In de opeenvolging van de klassieke onderdelen van de mis, Kyrië – Gloria – Sanctus – Benedictus, voelt de gemiddelde katholiek of lutheraan zich moeiteloos thuis.

 

 

(foto: Ben de Bock op de preekstoel van Ons’ Lieve Heer op solder)

Zo zijn onze kerkgebouwen getuigen van onze geschiedenis, ‘lieux de mémoire’, herinneringsplekken. Juist daarop wilde Giorgio Andreotta Calò inspelen, de Italiaanse kunstenaar die door de Stichting Oude Kerk werd uitgenodigd om een tentoonstelling in te richten. Hij maakte alle ramen rood om de sfeer op te roepen van het schemerige middeleeuwse kerkgebouw vόόr de Beeldenstorm. En als meer blijvende herinnering aan deze terugblik naar het verleden wordt in het raam van de Heilig Graf-kapel, een totnogtoe gesloten portaaltje aan de noordkant van de kerk, het vensterglas van de restauratie in 1959 vervangen door handgeblazen rood glas. Op zondag 23 september om 17.00 is de finissage van de tentoonstelling en de onthulling van het rode raam. Voorafgaand daaraan is iedereen vanaf 13.00 welkom in de kerk met gelegenheid voor gesprek over de kerk als ‘dynamisch monument’, om 18.00 zingen we het avondgebed, en tenslotte heffen wij het glas, allemaal in ene moeite door.

En het geschiedenis-omspannende feest gaat nog verder! Vanaf vrijdag 5 oktober 16.00 [gecorrigeerde datum!] is in de nevenruimten waar het oude erfgoed tentoongesteld wordt, ook de originele monstrans van de Oude Kerk te zien, die in 1578 bij de Alteratie in ballingschap ging naar Kalkar in Duitsland. Ook alle leden van de Oudekerkgemeente zijn dan welkom, verklaarde directeur Jacqueline Grandjean. In de monstrans werd, als onderdeel van het destijds fel omstreden mis-ritueel, de hostie bewaard, zeg maar het geofferde lichaam van Ons’ Lieve Heer. De oude monstrans zal een jaar bij ons blijven, en er worden plannen gesmeed om daar meer uitvoerig bij stil te staan en de tijdelijke terugkeer van deze Oude Kerk-schat samen met al onze buren te vieren. Doordat we samen de lofzang voortzetten, blijft de geschiedenis waarvan onze oude gebouwen getuigen ook een levende geschiedenis.


Blog van de OudeKerkgemeente: korte, persoonlijk getinte stukken over dingen buiten of binnen de gemeente die belangrijk zijn of opvallen, geschreven op eigen verantwoordelijkheid.

Wil je reageren, meeschrijven, of meer weten over de blog, neem dan contact op met Elisabeth Boiten (muskebiis@gmail.com) of Peter Tomson (pjtomson@xs4all.nl) van de redactie.

deel dit:
vrijdag 7 juni

de doop van Naomi

donderdag 9 mei

venster 9: Wat er vandaag gebeurt in de Oude Kerk

donderdag 2 mei

venster 8: De Oude Kerk als stadskerk met het Vater-Müllerorgel

donderdag 25 april

venster 7: Mej. Bijtelaar en de scheiding van kerk en staat

donderdag 11 april

venster 6: Ruimte voor nieuwe lofzang

donderdag 4 april

venster 5: Ruimte voor de lofzang

donderdag 28 maart

venster 4: Rondom de monstrans van de Oude Kerk

donderdag 21 maart

venster 3: De katholieken na de Alteratie

donderdag 14 maart

venster 2: De laatmiddeleeuwse kerk

donderdag 7 maart

vensters op de Oude Kerk

vrijdag 4 januari

Het verhaal van een oranje hesje

dinsdag 11 december

Een veelheid van geluiden in de Oude Kerk

woensdag 11 april

de Oude Kerk als bron van stilte

donderdag 1 maart

zegenrijke momenten

donderdag 15 februari

geschonden hemel

dinsdag 26 december

laat het bij verbeelding blijven

vrijdag 24 november

memento

vrijdag 10 november

de essentie van het verhaal

woensdag 18 oktober

rituelen

woensdag 4 oktober

noodpakket en vriendendienst

maandag 18 september

Wissen

maandag 11 september

Als je naar kunstenaars luistert

zaterdag 12 augustus

Een vriendendienst

dinsdag 13 juni

Het evangelie in één zucht

dinsdag 25 april

onnozele schapen en foute herders

woensdag 12 april

interpreteren

zaterdag 25 maart

Waarom zou je naar de kerk gaan als je niet gelooft?

donderdag 2 maart

donker en licht

zaterdag 4 februari

een kerk vederlicht

donderdag 2 februari

Slingeren

donderdag 2 februari

Zwarte Piet in Kaapstad?

donderdag 2 februari

Op weg naar Pasen

donderdag 2 februari

Alleen het allerbeste is goed genoeg

donderdag 2 februari

Kyrië Eleison

donderdag 2 februari

Van Gogh

donderdag 2 februari

Herdertjes en Eeuwigheidswaarde

donderdag 2 februari

Feest op 4 september

donderdag 2 februari

Dubbel zien

donderdag 2 februari

Zondag na Nice

donderdag 2 februari

De Verlichtingskerk

donderdag 2 februari

Hoog-liturgisch

donderdag 2 februari

Doodsklok

donderdag 2 februari

Sonate pathétique

donderdag 2 februari

Zwart-wit

donderdag 2 februari

De Majesteit en Koning

donderdag 2 februari

Aftrap

Als u terug wilt naar de homepagina
klikt u op de knop hiernaast.